Strona główna » Wydarzenia » Dwa innowacyjne projekty realizowane przy wsparciu Pomeranus Seed na międzynarodowej konferencji „Transfer technologii w branży morskiej”

Dwa innowacyjne projekty realizowane przy wsparciu Pomeranus Seed na międzynarodowej konferencji „Transfer technologii w branży morskiej”

Międzynarodowa konferencja „Transfer technologii w branży morskiej – spojrzenie w przyszłość” odbyła się w dniach 4–5.10.2012 w Akademii Morskiej Szczecinie. Uczestniczyła w niej również Polska Fundacja Przedsiębiorczości.

Konferencja poświęcona była analizie dotychczasowych wynalazków w branży morskiej w skali Europy, przedstawieniu wyzwań technologicznych jakie stoją przed branżą morską w nowym okresie programowania Unii Europejskiej, komercjalizacji wiedzy wytworzonej na uczelniach oraz współpracy nauki z przemysłem.

W ramach panelu „Dobre praktyki od pomysłu do komercjalizacji” przedstawiono dwa realizowane przy wsparciu Funduszu Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed projekty – pomysły naukowców, które przerodziły się w produkt i są gotowe do komercjalizacji. Są to: NAVDEC – Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku oraz rozwiązanie umożliwiające diagnostykę silników o zapłonie samoczynnym; w tym – silników okrętowych. Oba projekty spotkały się z wielkim zainteresowaniem.

– To pierwsze projekty z branży morskiej, które zyskały wsparcie z funduszu Pomeranus Seed. Oba są w fazie preinkubacji, czyli aktywnie wspieramy je m.in. organizacyjnie, doradczo. Kolejnym etapem będzie nasze zaangażowanie finansowe w wysokości do  200 tys. euro w każdy z nich. Oba projekty mają  duże szanse przekształcić się w przedsiębiorstwa odnoszące sukces na rynku – mówi uczestnicząca w konferencji prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości Barbara Bartkowiak.

Wszystko wskazuje na to, że NAVDEC będzie pierwszą spółką zawiązaną przez naukowców z Akademii Morskiej, a system wdrożony do produkcji. Innowacyjny nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku morskim NAVDEC opracowany został na Wydziale Nawigacyjnym AM w Szczecinie przez zespół pod kierownictwem Zbigniewa Pietrzykowskiego. System ten znacząco rozszerza możliwości typowych systemów nawigacyjnych stosowanych obecnie na statkach.

Drugi projekt to technologia umożliwiająca nieinwazyjną diagnostykę silników o zapłonie samoczynnym. Zespół pod kierunkiem Jana Drzewieckiego skonstruował urządzenie pozwalające wykryć uszkodzenia czy wady w silnikach, bez konieczności ich wcześniejszego demontażu.

Praktyczne zastosowanie obu innowacyjnych  projektów zostało zaprezentowane uczestnikom konferencji na statku Odra Queen.

Innowacyjny nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku morskim NAVDEC